русский
English
Polski
 biuro@szkolki.pl
 tel./fax: (48) 674 41 67

Najciemniejsza Gala to Dark Baron

Pochodzi od mutacji typowej jabłoni odmiany Gala, która została odkryta w 2009 roku w rejonie Laives, w prowincji Bolzano we Włoszech. Podczas zbiorów zauważono, że jabłka ze zmutowanej gałęzi mają ciemnofioletową, czerwoną barwę na całej powierzchni bez typowych dla Gali pasków.

Ochrona odmiany we Włoszech: BZ2014V000002 z 19 września 2014
Ochrona odmiany w Europie: CPVO 2015/0262 z 3 lutego 2015
Patent zatwierdzony przez USA: US2016/0088783Pl, 24 marca 2016

Drzewka odmiany Gala Dark Baron® wyprodukowane na podkładkach M9 rozgałęziają się i rosną średnio silnie. Liście charakteryzują się czerwonym ubarwieniem szypułki i nerwu głównego. W końcowej fazie kwitnienia, dno kwiatowe ma purpurowo czerwony kolor, natomiast same jabłka mają bardzo wyraziste, czerwone zabarwienie !

Jabłka Gali Dark Baron® charakteryzują się intensywnym, czerwono-fioletowym kolorem w okresie zbiorów. Już miesiąc przed terminem zbiorów owoce są zabarwione na wyrazisty kolor. Szypułki, podobnie jak owoce, mają czerwoną barwę. Kształt jabłek jest kulisty, bardzo podobny do standardowej odmiany Gala.

Dzięki bardzo wczesnemu wybarwieniu jabłek na kolor czerwony, nie ma potrzeby długiego przetrzymywania jabłek aby odpowiednio się zabarwiły. Ta cecha daje możliwość zebrania owoców w odpowiednim czasie, bez ryzyka, że staną się one przejrzałe jeszcze na drzewie. Wczesne i unikatowe wybarwienie jabłek Dark Baron® umożliwia ich uprawę w strefach klimatycznych, gdzie warunki pogodowe utrudniają otrzymanie odpowiedniego wybarwienia owoców.

Jednorodność i regularność odmiany Gala Dark Baron® są jednymi z jej największych zalet.